Република Србија
ОСНОВНО ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У ЛЕСКОВЦУ

Овлашћења јавног тужиоца уређена су чланом 285 ЗКП-а. Јавни тужилац руководи предистражним поступком. Ради вршења овлашћења јавни тужилац предузима потребне радње ради гоњења учинилаца кривичних дела. Јавни тужилац може наложити полицији да предузима одређене радње ради откривања кривичних дела и проналажења осумњичених. Полиција је дужна да изврши налог јавног тужиоца, као и да га о предузетим радњама редовно обавештава. У току предистражног поступка јавни тужилац је овлашћен да од полиције преузме вршење радње коју је полиција на основу закона самостално предузела.

Јавни тужилац може одложити кривично гоњење за кривична дела за која је предвиђена новчана казна или казна затвора до пет година, ако осумњичени прихвати једну или више од следећих обавеза:

  1. да отклони штетну последицу насталу извршењем кривичног дела или да накнади причињену штету;
  2. да на рачун прописан за уплату јавних прихода уплати одређени новчани износ које се користи за хуманитарне или друге јавне сврхе;
  3. да обави одређени друштвенокорисни или хуманитарни рад;
  4. да испуни доспеле обавезе издржавања;
  5. да се подвргне одвикавању од алкохола или опојних дрога;
  6. да се подвргне психосоцијалном третману ради отклањања узрока насилничког понашања;
  7. да изврши обавезу установљену правноснажном одлуком суда, односно поштује ограничење утврђено правноснажном судском одлуком.

У наредби о одлагању кривичног гоњења јавни тужилац ће одредити рок у којем осумњичени мора извршити преузете обавезе, с тим да рок не може бити дужи од годину дана.

Ако осумњичени у року изврши обавезу јавни тужилац ће решењем одбацити кривичну пријаву.

Јавни тужилац ће решењем одбацити кривичну пријаву ако из саме пријаве проистиче да:

  1. пријављено дело није кривично дело за које се гони по службеној дужности;
  2. је наступила застарелост или је дело обухваћено амнестијом или помиловањем или постоје друге околности које трајно искључују гоњење;
  3. не постоје основи сумње да је учињено кривично дело за које се гони по службеној дужности.

О одбацивању пријаве, као и о разлозима за то, јавни тужилац ће обавестити оштећеног у року од осам дана и поучити га о његовим правима (члан 51. став 1.), а ако је кривичну пријаву поднео орган полиције, обавестиће и тај орган.

У случају кривичних дела за која је прописана казна затвора до три године, јавни тужилац може одбацити кривичну пријаву ако је осумњичени, услед стварног кајања, спречио наступање штете или је штету у потпуности већ надокнадио, а јавни тужилац, према околностима случаја, оцени да изрицање кривичне санкције не би било правично.